Південна міська територіальна громада
Харківська область, Харківський район

ЗВІТ визначення потреб у соціальних послугах населення Південної міської  територіальної громади на 2025 рік

Дата: 07.04.2025 14:08
Кількість переглядів: 34

ЗВІТ

визначення потреб у соціальних послугах

населення Південної міської  територіальної громади

на 2025 рік

Відповідно до Порядку визначення потреб населення в громадах, затвердженого наказом Мінсоцполітики України від 19.04.2023 №130-Н «Про затвердження Порядку визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці/територіальної громади у соціальних послугах» та Порядку визначення потреб населення Південної міської територіальної громади у соціальних послугах, затвердженого розпорядженням міського голови від 02 жовтня 2023 року № 68 та з метою виявлення та аналізу потреб громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах, визначення пріоритетів щодо надання соціальних послуг розпорядженням міського голови від 02.11.2023 № 68 «Про створення Координаційну групу з питань визначення потреб населення  Південної міської територіальної громади у соціальних послугах під час дії на території України або в окремій її місцевості надзвичайного або воєнного стану»  створено координаційну групу щодо визначення потреб населення Південної міської ради у соціальних послугах.

        При формуванні показників потреби населення Південної міської територіальної громади у соціальних послугах враховані дані відділу соціального захисту населення Південної міської ради, Комунального закладу «Центр надання соціальних послуг» Південної міської ради, відділу освіти міської ради, КНП «ЦПМД №1 Харківського району, служби у справах дітей Південної міської ради, ВП №3 ХРУП №1 ГУ Національної поліції в Харківській області, міських громадських організацій, відповіді на анкети. 

Для визначення потреб населення у соціальних послугах протягом лютого - березня 2025 року проведений аналіз документів та соціологічне опитування шляхом офлайн та онлайн анкетування мешканців громади.

      Для проведення оцінки потреби використані наступні джерела інформації: статистична інформація, відповіді на запити, державні та місцеві програми, документи виконавчих органів Південної міської ради, відповіді на анкети. Основною метою оцінки визначення потреб населення у соціальних послугах є визначення соціальних груп в громаді, що потребують соціальних послуг і соціальних послуг для надання в ТГ, та розробка рекомендацій щодо шляхів розвитку та удосконалення надання соціальних послуг; вивчення мережі надавачів соціальних послуг, їхніх ресурсів для надання соціальних послуг; проведення моніторингу стану забезпечення вразливих груп населення соціальними послугами; стану розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, патронату над дитиною та потреб у їх розвитку (за даними служби у справах дітей); організаційної спроможності територіальної громади у забезпеченні населення соціальними послугами; стан інформування та обізнаності населення про соціальні послуги, що надаються в територіальній громаді, їх змісту та порядку надання.

В територіальній громаді всі суб’єкти, пов’язані із забезпеченням прав дитини та наданням послуг соціального характеру, об’єднані у єдину інтегровану систему та забезпечують комплексний підхід у соціальній підтримці населення та доступності соціальних послуг для всіх мешканців громади.

Отримані соціально-демографічні дані населення свідчить про те, що вагомий сегмент у структурі населення територіальної громади складають соціально-демографічні групи, вразливі у реалізації своїх прав та відповідно до законодавства потребують надання соціальних послуг. Результати проведеного обстеження встановлена наявна потреба населення в соціальних послуга, які не запроваджено в громаді.

Інформація, представлена у даному звіті, може бути корисною для керівництва громади, посадових осіб виконавчих органів Південної міської ради, депутатів Південної міської ради уповноважених приймати рішення щодо соціальної політики. 

СОЦІАЛЬНИЙ ПРОФІЛЬ ГРОМАДИ

Населений пункт-адміністративний центр ТГ: місто Південне.

 

Кількість населених пунктів, що входять до складу ТГ: 5

 

 

 

Статистика соціальних груп

Соціальна група

Кількість, осіб

  1. Пенсіонери

3876

  1. Особи з інвалідністю

653

  1. Діти

2240

  1. Діти з інвалідністю

48

  1. Бездоглядні діти

0

  1. Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування

43

  1. Діти під опікою/піклуванням

23

  1. Діти, які перебувають у складних життєвих обставинах

176

  1. Сім’ї, які перебувають в складних життєвих обставинах (з дітьми)

256

  1. Особи, які відбували покарання (у т. ч. у місцях позбавлення волі, без позбавлення волі, які відбули покарання)

10

  1. Особи з проблемами вживання психоактивних речовин

-

  1. Внутрішньо переміщені особи

5819

  1. Особи, які постраждали від домашнього насильства

35

  1. Бездомні особи

0

  1. Особи, які постраждали від торгівлі людьми

0

  1. Багатодітні сім'ї

52

  1. Ліквідатори наслідків ЧАЕС

43

  1. Ветерани АТО

105

  1. ДБСТ

1

  1. Діти, які перебувають в інтернатних установах

0

  1. Опікуни/ піклувальники

23

           

Суб’єкти надання соціальних послуг Центр надання соціальних послуг Південної міської ради, надавач  соціальних послуг недержавного сектору Громадська організація  «Спілка ветеранів антитерористичної операції», фізичні особи, що надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Кількість опікунів (піклувальників)

Кількість опікунів (піклувальників) над повнолітніми недієздатними особами -

Центром надання надаються наступні соціальні послуги:

  • інформування;

  • консультування;

  • представництво інтересів;

  • соціальна профілактика;

  • соціальний супровід сімей/осіб, які перебувають у СЖО;

  • соціальний супровід сімей, у яких виховуються діти, позбавлені батьківського піклування;

  • екстрене (кризове) втручання;

  • соціальна адаптація;

  • соціальна інтеграція та реінтеграція;

  • догляд вдома;

посередництво; 

  • паліативний догляд.

За наявності кадрових та матеріально-фінансових ресурсів центр може надавати соціальні послуги:

- соціальної адаптації ветеранів війни та членів їхніх сімей;

- консультативний кризовий телефон;

- соціальний супровід при працевлаштуванні та на робочому місці;

- персональний асистент;

- соціально-психологічна реабілітація осіб із ігровою залежністю;

-супровід під час інклюзивного навчання;
 - натуральна допомога;

- фізичний супровід осіб з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату та пересуваються на кріслах колісних, з інтелектуальними, сенсорними, фізичними, моторними, психічними та поведінковими порушеннями;

- переклад жестовою мовою;

- транспортні послуги;

- медіація.

 

Кількість осіб / сімей, які отримують соціальних послуг:

  • інформування  556 осіб;

  • консультування  561 осіб;

  • представництво інтересів  163 осіб;

  • соціальна профілактика  185 осіб;

  • соціальний супровід сімей/осіб, які перебувають у СЖО  28 сімей (в них 105 осіб, з них 53 дитини);

  • соціальний супровід сімей, у яких виховуються діти, позбавлені батьківського піклування - 12 опікунів-піклувальників, де на утриманні перебувають 17 дітей. Також на території громади функціонує ДБСТ, в яких виховується 7 дітей, який знаходиться на соціальному супроводі на постійній основі.

  • екстрене (кризове) втручання  1 особа.

  • соціальна адаптація – 71 особа;

  • соціальна інтеграція та реінтеграція  0;

  • догляд вдома  280;

  • посередництво – 157 осіб;

  • паліативний догляд - 8.

 

Соціальні послуги, які надаються і у яких є потреба і задоволеність ними

В ході опитування населення проведено анкетування (офлайн та онлайн) 140 мешканців ТГ. Середній вік респондентів становить 58 років. Як було з’ясовано в ході опитування, 87 % респондентів обізнані  про надання соціальних послуг, але не про повний перелік існуючих соціальних послуг, які надаються на території Південної міської територіальної громади. Натомість 13.% респондентів взагалі не обізнані про можливість отримання соціальних послуг. Також було з’ясовано види соціальних послуг, які отримують респонденти та члени їх сімей, рівень задоволеності отримуваними послугами, а також потребу респондентів в окремих соціальних послугах.

 

Як засвідчили результати опитування населення ТГ, найбільшій кількість респондентів відзначили потребу в  таких соціальних послугах:

  • інформування;

  • консультування;

  • представництво інтересів;

  • соціальна профілактика;

  • соціальний супровід сімей/осіб, які перебувають у СЖО;

  • соціальний супровід сімей, у яких виховуються діти, позбавлені батьківського піклування;

  • екстрене (кризове) втручання;

  • соціальна адаптація;

  • соціальна інтеграція та реінтеграція;

  • догляд вдома;

посередництво; 

  • паліативний догляд.

 

При цьому слід зазначити, що деякі респонденти можуть отримувати два та більше видів соціальних послуг. Найбільшої підтримки в громаді потребують люди похилого віку, особи з інвалідністю, сім'ї СЖО. В громаді є потреба в наданні послуги стаціонарного догляду громадянам похилого віку, які не здатні до самообслуговування та потребують стороннього догляду за станом здоров’я (зокрема, що не можуть самостійно пересуватися). Оскільки така установа відсутня на території  Південній міській  громаді,  можна розглянути питання щодо надання з міського бюджету певних коштів на фінансування ЦЕНТРА для надання соціальних послуг мешканцям Південної міської територіальної громади. На питання «Чи  ви достатньо проінформовані про соцпослуги, що надаються у громаді»  майже всі респонденти відповіли «так». На питання «Чи задоволені Ви чи члени Вашої родини послугами, що надаються» більшість респондентів (42,2%) відповіли «так». Протягом 2024 року  8,6 % жителів громади  від загальної кількості населення  отримували соціальні послуги.  Респондентам було запропоновано зазначити, до яких соціальних груп належать вони або члени їх родин. Згідно з результатами опитування найбільше осіб похилого віку (69 %). При цьому слід зазначити, що особи похилого віку є однією з найчисельніших соціальних груп в громаді. Учасники опитування вказують на потребу збільшення належного фінансування сфери надання соціальних послуг за кошти саме державного, а не місцевого бюджетів.

 

За результатами визначення потреб населення Південної міської територіальної громади та наданими пропозиціями щодо покращення якості надання соціальних послуг координаційною групою прийняті наступні рішення:

 

  • у 2025 році для задоволення потреб населення Південної міської територіальної громади у соціальних послугах продовжити надання наступних соціальних послуг: інформування, консультування, представництво інтересів, соціальна профілактика, соціальний супровід сімей/осіб, які перебувають у СЖО, соціальний супровід сімей, у яких виховуються діти, позбавлені батьківського піклування, екстрене (кризове) втручання,  соціальна адаптація, соціальна інтеграція та реінтеграція, догляд вдома, посередництво, паліативний догляд та залучати для отримання соціальних послуг нові категорії громадян, які потребують соціальної підтримки, а саме: ветеранів війни та членів їх сімей; осіб з інвалідністю з психічними розладами, осіб з інвалідністю з ураженням опорно-рухового апарату та ураженням слуху, дітей з особливими потребами, членів сімей загиблих, тощо. 

  • сприяти в забезпечення  надавачем соціальних послуг, а саме ЦНСП Південної міської ради надання соціальної послуги соціальної адаптації ветеранів війни та членам їх сімей;

  • посилити роботу щодо виявлення осіб, які знаходяться в складних життєвих обставинах та потребують соціальних послуг;

  • усім суб`єктам, задіяним у наданні соціальних послуг, покращити інформаційно-роз`яснювальну роботу серед населення громади щодо соціальних та реабілітаційних послуг;

  • забезпечити надання таких послуг шляхом соціального замовлення, співпраці з іншими органами місцевого самоврядування, державно-приватного партнерства або залучення фізичних осіб до надання соціальних послуг;

  • проводити навчання та тренінги для працівників, які задіяні в наданні соціальних послуг;

  • у зв’язку з тим, що на території громади відсутні соціальні заклади то в перспективі може постати потреба у створенні власного територіального центру соціального обслуговування надання соціальних послуг, або інших видів соціальних закладів, які би забезпечили надання більшості соціальних послуг безпосередньо в громаді;

  • з огляду того, що на території громади  відсутні комунальні соціальні заклади ЦНСП Південної міської ради доцільно активніше залучати громадські організації;

  • забезпечити проведення щорічної оцінки потреб громади у соціальних послугах та надання базових соціальних послуг у громаді, у відповідності до Закону України “Про соціальні послуги”;

  • подальше систематичне визначення потреб ТГ у соціальних послугах дозволить вчасно реагувати на соціальні та демографічні процеси та  попередити виникнення соціальних проблем.

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь