Південна міська територіальна громада
Харківська область, Харківський район

Патронат над дитиною.

Дата: 27.03.2025 09:19
Кількість переглядів: 19

Патронат над дитиною – це комплексна послуга, яка передбачає тимчасовий догляд,виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя у період подолання дитиною, її батьками складних життєвих обставин та/або у період прийняття рішення щодо подальшої долі дитини (усиновлення, влаштування до прийомної сім’ї, ДБСТ, під опіку тощо).

Патронат надає можливість дітям у разі виникнення складних життєвих обставин у біологічних родинах уникнути потрапляння до інституційних закладів утримання (притулків, центрів соціально-психологічної реабілітації, будинків дитини, дитячих будинків, інтернатів), які зазвичай віддалено розташовані від звичного середовища дитини та унеможливлюють підтримання нею контактів з біологічними батьками.

Які обов’язки патронатного вихователя?

Відповідно до ст. 255 Сімейного кодексу України патронатний вихователь зобов’язаний:
– забезпечити дитину житлом, одягом, харчуванням тощо (на це держава виділяє

 кошти – в залежності від віку від 2,5 прожиткового мінімуму на місяць);
– створити дитині умови для навчання, фізичного та духовного розвитку;
– забезпечити надання чи доступ до послуг, визначених договором про патронат над дитиною;
– сприяти контактам дитини з батьками, іншими законними представниками, родичами, крім випадків, коли батьки позбавлені батьківських прав або в судовому порядку обмежені у праві спілкування з дитиною.

Хто може бути патронатним вихователем?

Патронатним вихователем може бути повнолітній громадянин України, який має досвід виховання дитини й відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання й реабілітації дитини у своєму домі. Обов’язково йому має допомагати хтось із членів сім’ї – бути добровільним помічником патронатного вихователя. Для початку роботи і кандидат у патронатні вихователі, й помічник мають пройти відповідне навчання та отримати рекомендацію. 

Патронатним вихователем Патронатним вихователем не можуть бути особи:

  • обмежені у дієздатності;
  • визнані недієздатними;
  • позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
  • були усиновителями (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;
  • перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
  • зловживають алкогольними напоями або наркотичними засобами;
  • не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);
  • страждають на хвороби, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я;
  • є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;
  • були засуджені за кримінальні правопорушення проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень;
  • за станом здоров’я потребують постійного стороннього догляду;
  • є особами без громадянства;
  • перебувають у шлюбі з особою, яка відповідно до пунктів 3, 4, 5, 6, 8 і 10 цієї статті не може бути усиновителем.
  • інші особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини.

Скільки часу перебувають діти у патронатній сім’ї? 

За законом, діти у патронатній родині мають перебувати до трьох місяців. Цей термін можуть продовжити максимум до шести місяців. Якщо про дітей не можуть дбати батьки – їх позбавляють батьківських прав. 

«Протягом трьох місяців, Служба у справах дітей має ухвалити рішення: дитина повертається в біологічну сім’ю чи їй шукають постійну родину усиновителів», – додає Світлана Забава.

Але без оформлення статусу дітям, їх не можуть влаштувати у нову родину. Справи з позбавлення батьківських прав розглядають від дев’яти місяців (мінімум). Такі висновки вказані у дослідженні щодо проблемних питань розгляду справ, пов’язаних із забезпеченням права дитини на сім’ю

Які етапи потрібно пройти кандидатам, щоб стати патронатними вихователеми?

Процедура оформлення патронатної сім’ї може займати декілька місяців і більше. Кожен охочий має пройти орієнтовно шість кроків.

Крок 1. Звернутися до Служби у справах дітей за місцем свого проживання.
Контакти та адреси можна знайти в інтернеті, на сайтах міських та обласних адміністрацій. Наприклад, у Києві працюють десять районних відділів Служб у справах дітей. 

Крок 2. Подати заяву про намір стати патронатним вихователем та необхідні документи: 

  • заяву про згоду на влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя від усіх членів сім’ї, а також осіб, які фактично проживають разом з кандидатом у патронатні вихователі, в тому числі біологічних дітей, якщо вони досягли такого віку та розвитку, що можуть її висловити;
  • висновки про стан здоров’я кандидата у патронатні вихователі, добровільного помічника та осіб, які фактично проживають разом з ним, складені за формою згідно з додатками 4 і 5 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини». 
  • довідки про відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством, кандидата у патронатні вихователі та членів сім’ї, які досягли 14-річного віку і проживають разом з ним;

А також потрібно надати копії таких документів:

– паспортів кандидата у патронатні вихователі та добровільного помічника або за технічної можливості електронні копії паспорта громадянина України (через портал «Дія») 

– свідоцтва про шлюб або інший документ, що підтверджує родинні стосунки або сімейні відносини кандидата у патронатні вихователі та добровільного помічника;

– документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

Крок 3. Пройти первинний відбір та отримати направлення на навчання.

Служба у справах дітей аналізує подані документи та разом з працівниками соціальної установи обстежує умови проживання кандидатів у патронатні вихователі. Після цього видають направлення на навчання. 
Крок 4. Пройти навчання та отримати рекомендацію про можливість надання послуги патронату. 

Підготовку патронатні вихователі проходять разом зі своїми помічниками. Для кожного своя програма. Останній етап навчання тренери проводять вдома у патронатних вихователів. Вже на місці вони дивляться на умови в будинку та обговорюють сценарії різних ситуацій, що можуть трапитись у практиці батьків. 

Крок 5. Укласти договір про умови запровадження патронату (створення сім’ї патронатного вихователя).

Його підписує патронатна вихователька зі Службою у справах дітей. Впродовж трьох днів інформацію про патронатного вихователя та добровільного помічника вносять до Єдиного банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.

Крок 6. Отримати поворотну фінансову допомогу – резервні кошти 

Патронатній родині можуть виділити поворотні кошти, коли до них привозять влаштовувати дітей. 10-12 тисяч гривень на одяг, їжу та інші потреби дітей. 

Патронатний вихователь та його помічник мають раз на рік проходити обов’язкове медичне обстеження та навчання з підвищення кваліфікації. 


Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь